Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasası nedir? özellikleri nelerdir? sorularına yanıt verirken, ayı piyasası teriminin piyasadaki uzun süreli fiyat düşüşlerinin oluşumu halinde kullanıldığı aktarılmalıdır. “Ayı piyasası” ifadesi, ekonomik durgunluğa ve negatif büyüme sürecine işarettir. Eğer bir piyasada yatırımcı sayısı azalmışsa ve yatırım ürünlerinin fiyatlarında düşüş varsa ayı piyasasına giriş yapılmıştır.

Ayı Piyasası Ne Zaman Başlar?

Bir piyasada fiyat düşüşleri bekleniyorsa, ayı piyasası sinyallerinin geldiği ifade edilir. Ayı piyasası oluşumu hem forex hem kripto para piyasalarında hem de diğer bütün finansal piyasalarda görülebilir. Ay piyasası süreci bir piyasanın genelini etkileyecek şekilde oluşabileceği gibi sadece bir yatırım ürününü etkileyecek şekilde de oluşabilir.

Örneğin bir finansal yatırım aracının trendi, son olarak grafiğe aldığı tepe fiyat seviyesinden %20 ve üzeri oranda düşüşe girmişse, o ürün için ayı piyasasının devrede olduğundan söz edilir. Ayı piyasası olarak adlandırılan bu fiyat düşüş sürecinin ne zaman sonlanacağına yönelik net bir tahmin vermek ise mümkün değildir.

Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasası nitelikleri aşağıdaki şekildedir:

  • Ayı piyasasında olan bir ürünün satış işlemleri satın alım işlemlerinden daha fazladır. Bu kapsamda ayı piyasasında finansal ürünlere yönelik talep düşerken arz artar.
  • Ayı piyasasında finansal ürünlere yönelik arz artışına bağlı olarak fiyat değerleri düşer.
  • Ayı piyasasında yatırımcıların psikolojisine bakıldığında ürünlere yönelik güveni kaybettikleri görülür. Yatırımcı genellikle parasını piyasadan uzak tutmak ve finansal ürünlere yatırım yapmamak yönünde tercihini gerçekleştirir.
  • Piyasanın veya bir finansal ürünün kısa süre çerçevesinde verdiği dalgalanma (anlık fiyat artışı ve düşüşü) hareketleri ayı piyasası olarak sayılamaz.
  • Ayı piyasasında yatırımcılar hisse senetlerini satın almak yerine satma yoluna giderler. Yoğun satış ise hisse senedi fiyatlarında düşüşü beraberinde getirir. Bu kapsamda hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerin karı azalır.

Sıralanan detaylar ayı piyasası sürecinde gözlemlenir.

Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı Piyasasında Yatırım Stratejisi Ne Olmalı?

Ayı piyasasında izlenebilecek yatırım stratejileri hakkında bilgiler şunlardır:

  • Açığa Satış: Yatırımcılar ayı piyasasında aracı firmadan ödünç aldıkları hisse senetlerini satışa çıkarmayı tercih edebilirler. Aslında bu kapsamda ellerinde olmayan bir hisseyi satmış olurlar. Daha sonra ise bu hisseleri düşük fiyattan alarak pozisyon açığını kapatıp, alış-satış arası farktan kar elde edebilirler.
  • Bazı profesyonel yatırımcılar ayı piyasasını bir fırsat olarak görürler. Gelecekte artış bekledikleri yatırım ürünlerini ayı piyasasında satın alıp, uzun vadeli bekletme süresi ardından boğa piyasası içerisinde satışa çıkarlar.
  • Ayı piyasası içerisinde bir teknik analiz yapılarak, ayı piyasasının sona ereceği tarihe yönelik aşağı yukarı bir tahmin yapılabilir. Bu tarih aralığına ilişkin destek ve direnç fiyat seviyeleri belirlenip, ilgili fiyatları izleyecek şekilde kısa vadeli pozisyonlar açılır.

Sıralana yöntemler ayı piyasasında uygulanabilecek işlem yöntemleri olarak bilinirler. Bir diğer içeriğimiz olan boğa piyasası içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası nedir? özellikleri nelerdir? sorularının yanında en sık sorulan soru ayı piyasası ne kadar sürer? sorusudur. Ayı piyasasının süresi için net bir rakam verilemez. Sadece, arz talep dengesi, trend yönü, yatırıcı psikoloji gibi süreyi etkileyen faktörler incelenerek, ayı piyasasının ne zamana kadar devam edebileceği hakkında tahmini bir süre ortaya çıkarılabilir.

Ayı Piyasası Tuzağı Nedir?

Ayı piyasası tuzağı aslında boğa piyasası içerisinde oluşan ve kısa vadede süren dalgalanmadır. Piyasada fiyatların yükselişte olduğu döneme boğa piyasası denir. Boğa piyasasında bir yatırım ürünü sadece kısa vadeli olarak değer kaybı gerçekleştirebilir. Bu sürede yatırımcılar dalgalanma hareketini ayı piyasası başlangıcı sanarak satışa çıktıklarında, ayı tuzağı olarak adlandırılan sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Bu içeriğimizde New invest markets olarak ayı piyasası hakkında bilgilendirme yapmaktayız. Umarım sizler için faydalı ve bilgi içeren bir makale türü olmuştur.

5/5 - (3 votes)

Yazar admin

Check Also

Lot Nedir

Lot Nedir Ve Borsadaki Çeşitleri Nelerdir?

Yatırımcıların merak ettiği lot nedir ve borsadaki çeşitleri nelerdir? sorusuna detaylı bir şekilde aktaracağız. Lot’un …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.